NWI Chinchillas
Supplies Needed for a Chinchilla (w/ Price Comparison)
Supplies Needed for a Chinchilla (w/ Price Comparison)
When adding a chinchilla to the family, expect to spend at least $150-200 on the chinchilla, cage, and accessories, if you do not already have the necessary supplies.
Here is a breakdown of the supplies you will need for a chinchilla, as well as what those supplies will cost you, both here at NWI and at petstores. Pet store prices were gathered at Petsmart and Petco on 3/6/2019
Supplies | Price at NWI | Price at Petsmart | Price at Petco |
---|---|---|---|
Chinchilla | $50.00 - $100.00 (rescue) $135.00 - 250.00+ (baby / pedigreed) | $149.99 | $149.99 |
Cage | $95.00 - $115.00 (new) $45.00+ used w/ wooden shelves | $79.99 - $259.99 all except one had plastic ledges / trays (one had metal) | $89.99 - $199.99 -- all except one had plastic ledges / trays (one had metal) |
Ceramic Food Bowl | $4.00 -- 4 ounce bowl | $3.99 -- 4 ounce bowl | $2.99 - $3.99 |
Glass Water Bottle | $6.00 -- 16 ounce glass bottle | $10.99 -- 12 ounce glass bottle | $11.99 -- 12 ounce glass bottle |
Dust Pan / Dust House | $2.50 (dust pan -- new) $5.00 (dust house -- used) | $17.99 | $20.99 |
Food | $0.75 - $1.25 per pound | $14.49 -- 3 pounds ($4.83 per pound) | $19.99 - 4 pounds ($4.99 per pound) |
Dust | $1.25 per pound | $12.99 -- 3 pounds $7.99 -- 13 ounces ($4.33 - $9.83 per pound) | $10.99 -- 2.5 pounds ($4.39 per pound) |
Hay | $1.00 per pound | $5.99 -- 15 ounces $12.99 -- 40 ounces ($5.19 - $6.38 per pound) | $12.99 -- 3.5 pounds $6.99 -- 1 pound ($3.71 - $6.99 per pound) |
Hay Cubes | $1.25 per pound | not carried | $8.49 -- 1 pound |
Chew Toy | $4.00 - $8.00 each | $4.49 - $11.99 (lesser quality toys) | $5.99 - $8.99 (comparable quality toys) |
Hammock Fleece Tube Fleece Hanging House | $7.50 - $8.50 fleece hammocks $20.00 fleece tubes $20.00 fleece hanging houses | no all-fleece hammocks no fleece tubes $11.49 -- fleece "forest" | no all-fleece hammocks no fleece tubes no fleece hanging houses |
Bedding | $8.00 -- 9 cu. ft. pine | $13.49 -- 4 cu. ft. aspen $12.99 -- 4 cu. ft pine | $14.49 -- 4 cu. ft. aspen $12.49 -- 4 cu. ft. softwood |
Wooden Hidey House | $15.00 - $25.00 | no all-wood houses | $17.99 - $21.99 (made from thin wood) |
Treats | $1.00 - $14.00 | $9.79 - $9.99 | $4.99 - $12.99 |
The numbers below are totals of all of the above items (including 5 pounds each of food, dust, hay, and hay cubes) from their respective locations.
$214.25 - $317.25 $391.42 - $643.07 $425.31 - $569.71